Informacje o rasie

Charakterystyka kota Ragdoll

Nazwa Ragdoll z angielskiego oznacza szmacianą lalkę i opisuje jedną z charakterystycznych cech tej rasy kotów. Pomimo tego, że  budowa Ragdolla jest dość muskularna to na rękach właściciela, któremu ufają, natychmiast rozluźniają swoje mięśnie i zwisają bezwładnie, jak szmaciana lalka. Jest to cecha, która wyróżnia koty tej  rasy.

Ragdolle są wyjątkowo spokojne i łagodne. Mówi się o nich, że są kocią arystokracją , która czuje swoją wartość. Dorosłe koty tej rasy nie mają potrzeby wspinania się po wyższych partiach mebli, wieszania na firankach czy drapania mebli. Ragdolle dobrze czują się również w małych mieszkaniach, jeśli tylko mają odpowiednie towarzystwo i zabawki.

Koty rasy Ragdoll są niezwykle kontaktowe, nieustannie domagają się naszej uwagi. Dlatego powinniśmy być przygotowani na ciche miauknięcia i delikatne muśnięcia łapką zachęcające do czułości. Ragdoll nie należy jednak do kotów uciążliwych , dlatego możemy być pewni, że nie będzie nam się narzucał , jeśli nie mamy na to chęci lub czasu . Ragdoll to kot niezwykle czuły, delikatny pełen wdzięku i elegancji. Ragdolle uwielbiają towarzyszyć w wykonywaniu wszelkich czynności domowych, a po ciężkim dniu chętnie obejrzą wieczorny seans przytulone do swojego opiekuna.

Niezwykłą cechą tych kotów jest to, że mają one zdolność pełnej synchronizacji z trybem życia swojego właściciela. Oznacza to, iż Ragdoll przyjmuje nasz rytm życia , dostosowując swój czas snu i aktywności do naszego. Doświadczamy tego szczególnie , gdy odmiennie od innych kotów przesypiają z nami całą noc. Oczywiście wymaga to czasu na dostosowanie, dlatego nie wymagajmy tego od dopiero co przywiezionego kociątka.

Małe Ragdolle , są tak samo energiczne i skore do zabaw jak kociaki innych ras . Lecz Ragdoll wyrasta z takich zachowań i wraz z upływem czasu staje się kotem coraz bardziej dostojnym i zrównoważonym. Dorosły Ragdoll to „siła spokoju”, jednak zachęcony do zabawy, będzie w niej uczestniczył z pełnym zaangażowaniem.

Ragdoll sprawdza się w roli podróżnika, dlatego może uczestniczyć we wszystkich rodzinnych wyjazdach, niezależnie od środku transportu. Ponieważ Ragdoll przywiązuje się wyłącznie do człowieka (tu ujawnia się jego „psi charakter”), dlatego miejsce ma dla niego drugorzędne znaczenie. Ragdolla możemy zabrać do hotelu, gdzie nie spustoszy nowego otoczenia .

Ragdolle to koty wymarzone dla dzieci.

Koty tej rasy bardzo lubią dzieci,  które dzięki temu uczą się opieki oraz odpowiedzialności nad swoim pupilem, co jest niezwykle ważną lekcją szacunku i odpowiedzialności. Ogromna wyrozumiałość tych kotów pozwala na głośne zabawy i hałas i nie zniechęci Ragdolla do kontaktu z dziećmi. Gdy czułość dzieci jest zbyt intensywna w czasie zabawy z kotkiem , możemy nie obawiać się o bezpieczeństwo dziecka ale raczej o Ragdolla, który ze stoickim spokojem i opanowaniem , bez agresji poszuka sobie spokojniejszego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, iż teoria, że Ragdolle nie odczuwają bólu jest całkowicie fałszywa !!! i jak każde żywe stworzenie koty odczuwają ból, przed którym powinniśmy je chronić. Te cechy rasy przesądziły o tym, że koty te wykorzystuje się do felinoterapii.

Spokój tych kotów uspokaja nie tylko nadpobudliwe dzieci,ale również niezwykle wpływa na dorosłych ludzi, prowadzących stresujący tryb życia lub walczących z depresją.

Sposób na samotność naszego kota ,gdy nie mas w domu? DRUGI KOT 🙂

Jeśli kot nie ma towarzystwa w postaci dzieci, a właściciel spędza sporą część dnia poza domem w pracy, to warto pomyśleć o drugim Ragdollu. Nie należy się tego obawiać, ponieważ drugi kot nie napędza kocich psot a jedynie pozwala spędzać czas we własnym towarzystwie podczas naszej dłuższej nieobecności.

Przemiłą cechą charakterystyczną tych pięknych kotów jest ich jedwabiste, przypominające królicze –  futerko, które nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kołtuny są rzadkim zjawiskiem wśród kotów tej rasy, ale systematyczne szczotkowanie jest wskazane , aby utrzymać futerko w doskonałym należytym stanie.

 

Kocurek czy kotka ?

 

Rozważając zakup kociaka zastanawiamy się nad tym, czy ma być to kocur czy kotka. I tu zaskoczenie dla ludzi przekonanych, że bardziej przyjazne i zrównoważone są kotki niż kocurki. Koteczki Ragdoll częściej są większymi indywidualistkami – szczególnie te, które nie zostały jeszcze poddane zabiegowi sterylizacji. Zdarza się jednak ,że również po zabiegu kotka nie jest tak bardzo przywiązana do opiekuna, pomimo że okazuje mu uczucia . Nie jest to jednak tak bezwarunkowe przywiązanie jakim może nas obdarzyć kocur. Kocur Ragdoll przejawia wręcz psie oddanie. To właśnie kocurki są najczęściej największymi przylepami, dla których nie miejsce, a kolana właściciela i jego bliskość są najważniejsze. Przygotujmy się zatem zarówno na wspólne oglądanie telewizji jak i na ….wspólne korzystanie z toalety  (nie można przecież przepuścić takiej okazji, aby znaleźć się na kolanach u swojego ukochanego opiekuna).

Materiały video